Dom z nadwyżką energii

Na świecie już od kilku lat buduje się domy, które produkują więcej energii, niż zużywają. Ich właściciele nie tylko mają swój wkład w czystość powietrza, ale także mogą zarobić sprzedając nadmiar wygenerowanej energii.

Dodatni współczynnik energetyczny jest możliwy do osiągnięcia tylko przy restrykcyjnym przestrzeganiu zasad dotyczących energooszczędności w budownictwie domów jednorodzinnych. Konieczne jest nie tylko dbanie o jak najniższe straty ciepła, ale także zastosowanie rozwiązań z branży odnawialnych źródeł energii.

ZEB House firmy Snøhetta

Zlokalizowany jest w Larviku (Norwegia). Kluczem do tak korzystnego bilansu energetycznego jest przystosowanie bryły budynku do maksymalnie efektywnego pozyskiwania energii słonecznej – dach jest mocno pochylony w kierunku południowo – wschodnim, ponieważ pokrywają go panele fotowoltaiczne. Z kolei ciepło zapewnia instalacja geotermalna. Jest to luksusowy dom o powierzchni 200 m2 o funkcjonalności i komforcie, których pozazdrościć mogą konwencjonalne domy jednorodzinne.

Rezydencja Canon Beach w Oregonie

Budynek zaprojektowany przez Nathan Good Architects ma dosłownie wszystko, czego potrzebuje osoba poszukująca luksusów. Nie osiągnięto tego jednak kosztem energooszczędności, ponieważ dom ten produkuje więcej energii niż zużywa, dzięki połączeniu rekuperacji, pompy ciepła i instalacji geotermalnej.

Domy Roxbury E+ opracowane przez Interface Studio

Dodatni współczynnik energetyczny można uzyskać także w przypadku domów szeregowych. Podstawą prezentowanej inwestycji są panele fotowoltaiczne pokrywające całą powierzchnię dachu. To wyjątkowe rozwiązanie zlokalizowane jest w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Domy te produkują około 10000 kWh energii elektrycznej rocznie, dzięki czemu znaczna jej część może być sprzedawana do sieci miejskiej.

Czy coś stoi na przeszkodzie, aby tego typu rozwiązania zacząć powszechnie stosować w Polsce?