Enerooszczędne domy – kiedy wybierać osprzęt oze

Energooszczędne domy to światowy trend w budownictwie znajdujący coraz więcej zwolenników. Jak zbudować taki ekologiczny dom, w co go wyposażyć i jak przeprowadzić prace podpowiemy w naszym poradniku.

Domy OZE – co to jest?

Ekologiczne i energooszczędne podejście do tematu budowy obiektów mieszkalnych, użytkowych i przemysłowych związane jest z dążeniem do obniżenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz ograniczeniu negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Domy OZE to inaczej budynki wyposażone w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, które pozwalają zasadniczo obniżyć zapotrzebowanie danego obiektu na prąd i ciepło. Ten typ budowli może wykorzystywać zarówno energię słoneczną zamienianą  za pomocą paneli fotowoltaicznych  w energię elektryczną  jak i ciepło uzyskiwane z powietrza i ziemi za pomocą pomp ciepła.

Odnawialne źródła energii – sposób na wysokie oszczędności

Domy energooszczędne to propozycja dla osób, które nie tylko dbają o środowisko naturalne, ale także zwracają uwagę na ekonomiczny wymiar użytkowania obiektu. elektrycznej dzięki zastosowanej fotowoltaice czy z minielektrowni wiatrowych to rozwiązanie pozwalające nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale także możliwość zredukowania ich nieomal do zera. Co więcej, pochodząca ze słońca lub wiatru energia może być z powodzeniem wykorzystywana do zasilania pomp ciepła i w ten sposób także energia cieplna czyli ogrzewanie domu może kosztować bardzo niewiele lub wcale.

Odnawialne źródła energii sprawdzają się także w zakresie pozyskiwania i odzyskiwania ciepła. Utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w pomieszczeniach należy do największych kosztów eksploatacyjnych budynków. Sposobem na ich ograniczenie jest zastosowanie pomp ciepła, które służą ogrzewaniu/chłodzeniu powietrza oraz podgrzewaniu wody użytkowej.

Odzyskiwanie ciepła to jeden z podstawowych elementów energooszczędnego domu. Rekuperacja połączona z systemem pomp pozwalających na ogrzewanie powietrza oraz ciepłej wody, a nawet wody w basenie pozwala na zasadnicze ograniczenie kosztów wydatkowanych na energię przeznaczoną do ogrzewania. Zgodnie z danymi GUS statystycznie prawie 85 % energii wykorzystywanej w domach przeznaczone jest na ogrzewanie (ok. 70% na ogrzewanie powietrza i 15% na ogrzewanie wody). Dlatego warto zadbać o zastosowanie w budynkach efektywnego systemu odzyskiwania ciepła za pomocą rekuperacji i pomp ciepła.

Konsumpcja energii w domach jednorodzinnych prezentuje się następująco:

  • budynek postawiony w tradycyjnej technologii wykorzystuje od 90 do 120 kWh/m2 .
  • dom energooszczędny potrzebuje od 30 do 60 kWh/m2 ,
  • budynek pasywny zużywa jedynie 15 kWh/m2 .

Warto podkreślić, że dążenie do ograniczenia zapotrzebowania na energię dla budynków znalazło także wyraz w przepisach prawa, które wskazują, że od 2021 roku wszystkie nowo wybudowane budynki będą miały charakter obiektów energooszczędnych lub pasywnych. Dobór urządzeń zależeć będzie od decyzji inwestora, jednakże finalnie obiekt, aby uzyskać pozwolenie na budowę, będzie musiał posiadać odpowiednią charakterystykę energetyczną.

Jak i kiedy wybierać osprzęt oze?

Decyzja o budowie domu energooszczędnego wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego osprzętu już na etapie projektowania obiektu. To ważne, ponieważ koszt wyposażenia domu w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii będzie jedynie nieznacznie droższy, niż zakup tradycyjnych rozwiązań, ale jednocześnie zagwarantuje znacznie niższe koszty eksploatacji.

Oczywiście można dostosowywać istniejące obiekty pod wymagania techniczne domów energooszczędnych, jednakże koszty tu są niewspółmiernie wyższe, co znacznie obniża zasadność ekonomiczną takiego działania.

Jak wybrać odpowiedni osprzęt oze? Bez wątpienia wybór zależy od warunków usytuowania obiektu. Tu dobór właściwego zestawu fotowoltaiki czy mikro elektrowni wiatrowej oraz odpowiedniego zestawu pomp ciepła będzie miał kluczowe znaczenie. Wskazanie optymalnych rozwiązań warto zlecić specjalistom, którzy jeszcze na etapie projektowania zaproponują rozwiązania dostosowane do potrzeb i oczekiwań odbiorców.  

Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy dobiorą odpowiednie urządzenia pozwalające na produkcję energii elektrycznej oraz zastosowanie pomp ciepła umożliwiających tanie i skuteczne zapewnienie przyjaznych warunków klimatycznych w obsługiwanych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *