Jaki projekt wybrać?

Możliwe jest znalezienie projektu domu łączącego w sobie dwie, na pierwszy rzut oka, wykluczające się cechy – niskie koszty zużycia energii oraz komfort i funkcjonalność. Wystarczy tylko pamiętać o podstawowych zasadach energooszczędności budynku.

Bryła budynku

Podstawową cechą domów wyróżniających się niskim zapotrzebowaniem na energię jest to, że nie posiadają nietypowych kształtów – powiększających powierzchnię zewnętrzną bez znacznego wpływu na przestronność pomieszczeń w środku. Zapomnijmy o wszelkiego rodzaju wielokrotnych łamaniach dachu, lukarnach czy podcieniach, ponieważ ich walory estetyczne mogą być wątpliwe, a powodują zwiększenie przenikalności ciepła (straty) przez powierzchnię zewnętrzną.

Termoizolacja ścian oraz dachu

Przez przegrody zewnętrzne ucieka nawet 20-30% ciepła. Jeśli nie chcemy być niemile zaskoczeni podczas codziennej eksploatacji domu, powinniśmy skupiać swoją uwagę na projektach wykorzystujących materiały o niskich współczynnikach przenikania ciepła (poniżej 0,2 W/m2*K). Przykładem jest beton komórkowy, którego zastosowanie pozwala na wznoszenie ścian jednowarstwowych oraz silikat, ceramika czy gazobeton.

Ściana z betonu komórkowego odmiany 400 o grubości 24 cm ocieplona styropianem (12 cm grubości) cechuje się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,164 W/(m²·K).

Wyeliminowanie mostków cieplnych oraz wszelkiego rodzaju nieszczelności już na etapie projektu jest konieczne w przypadku domów energooszczędnych, a zwłaszcza pasywnych.

OZE – odnawialne źródła energii

Dom energooszczędny nie musi wykorzystywać alternatywnych źródeł ciepła, ale połączenie niskiego zapotrzebowania na energię wraz z panelami fotowoltaicznymi, pompą ciepła czy małą elektrownią wiatrową jest doskonałym rozwiązaniem. Powietrze, promieniowanie słoneczne czy woda są nieskończonymi magazynami energii dostępnymi tuż obok nas. Dlaczego z nich nie skorzystać zapominając o tradycyjnych kotłach na paliwo emitujących duże ilości zanieczyszczeń w formie spalin?

Jeśli już wiesz, jak wybrać optymalny projekt domu energooszczędnego, warto poznać kolejne etapy.

Budowa domu krok po kroku

 1. Złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy jeżeli nie ma na dany teren planu miejscowego
 2. Zakup projektu
 3. Uzyskanie warunków przyłączenia lub co najmniej zapewnienia dostaw mediów od spółek zajmujących się mediami tj.: woda i kanalizacja, energia elektryczna,  gaz.
 4. Jeżeli działka jest gruntem rolnym – należy ją odrolnić
 5. Zatrudnienie architekta, do adaptacji projektu do naszej działki.
 6. Jeżeli wiemy już gdzie będzie stał nasz dom wskazane jest zlecenie badań gruntu  pod fundament domu wyspecjalizowanej firmie geologicznej. Lokalizację otworów pomoże ustalić architekt adaptujący.
 7. Kontakt z geodetą w celu zakupu mapy do celów projektowych, na której narysowany zostanie projekt zagospodarowania terenu
 8. Adaptacja projektu  do warunków lokalnych i wrysowanie ewentualnych zmian.
 9. Przygotowanie projektu zagospodarowania działki.
 10. Złożenie projektu budowlanego wraz z uzgodnieniami w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego lub urzędu miasta.
 11. Pozyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.