Osprzęt oze – klucz do energooszczędnego budynku

Odnawialne źródła energii są coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie. Jakie możliwości oferują i czy warto je stosować?

Tania energia elektryczna

Energia elektryczna to jeden z niezbędnych elementów w każdym obiekcie. Jest konieczny do funkcjonowania wszystkich urządzeń elektrycznych zastosowanych w budynku. Zgodnie z danymi GUS w budynkach mieszkalnych 8,5% energii wykorzystuje się na działanie urządzeń elektrycznych i oświetlenia. Jeżeli zakłada się wykorzystywanie prądu także do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody do celów użytkowych, to wydatki te skokowo rosną.

Rozwiązaniem jest zastosowanie własnego źródła energii pochodzącego z oze. Dostępne są 2 rozwiązania pozwalające na indywidualną produkcję prądu przy obiekcie. Są to:

 • fotowoltaika,
 • mikro-elektrownie wiatrowe.

Systemy fotowoltaiczne są bardziej wydajne i pozwalają (w zależności od stopnia rozbudowania) na produkcję energii elektrycznej zarówno na potrzeby  budynku jak i magazynowanie wyprodukowanej w nadmiarze energii oraz na jej bilansowanie z publiczną siecią.

Mikro elektrownie wiatrowe sprawdzą się w miejscach, gdzie natężenie światła słonecznego jest mniejsze. Szczególnie polecanym rozwiązaniem są mikro elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu wykorzystujące wiatr ze wszystkich kierunków (urządzenia nie muszą być ukierunkowane na wiatr).

Tanie ogrzewanie budynków i tania ciepła woda

Koszty związane z ogrzewaniem to dominujący element w wydatkach eksploatacyjnych budynku. Stanowi 70% energii wykorzystywanej w obiekcie. W przypadku podgrzewania ciepłej wody do celów użytkowych to kolejne  minimum 15% wydatków energetycznych. Dlatego warto zainwestować w osprzęt prowadzący do ograniczenia zużycia energii na ten cel.

Szacuje się, że koszty ogrzewania w domach tradycyjnych o powierzchni ok. 81m2  mogą wynosić ok. 5.800zł w przypadku ogrzewania energią elektryczną i 2.600 zł w przypadku korzystania z gazu sieciowego.  Dla takiego obiektu spełniającego wymagania domu energooszczędnego będą to kwoty odpowiednio za gaz 1.100zł i prąd 2.400 zł. Niewątpliwie najtańszy w eksploatacji będzie dom pasywny, za ogrzewanie które zapłacimy ok. 330 zł za gaz i 730 zł za prąd.

Jakie urządzenia sprawiają, że koszty eksploatacyjne ogrzewania tak drastycznie maleją?

Tu warto wymienić:

 • pompy ciepła typu powietrze-woda,
 • pompy ciepła typu glikol-woda,
 • pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
 • pompy basenowe,
 • rekuperacja,
 • kotły na pellet.

Urządzenia te pobierają większość potrzebnej energii ze swojego otoczenia (z wyjątkiem kotłów na pellet). Decydując się na konkretne modele warto zwrócić uwagę na:

 • elastyczność działania;
 • płynne dostosowanie do potrzeb obiektu w zakresie chłodzenia, ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy wody w basenie;
 • wykorzystanie technologii inwerterowej pozwalającej na modułową pracę urządzenia w szerokim zakresie wydajności – co pozwala multiplikować oszczędność energii;
 • wydajność urządzenia w odniesieniu do temperatury zewnętrznej panującej wokół obiektu – ma to szczególne znaczenie dla budynków postawionych w zimniejszych miejscach Polski.

Energooszczędne domy – prawda czy fikcja

Budowa domów energooszczędnych związana jest z koniecznością zastosowania odpowiednich technologii, które zarówno ograniczają straty ciepła, jak i obniżają zapotrzebowanie na dostarczaną energię. Bez wątpienia budowa obiektów energooszczędnych i pasywnych wiąże się z większymi wydatkami na etapie stawiania budynku. Szacuje się, że:

 • budynki energooszczędne są o 10-15% droższe, niż tradycyjne;
 • budynki pasywne są o 20-25% droższe w porównaniu do tradycyjnych.

Początkowy wyższy wydatek będzie się jednak zwracał w niższych kosztach eksploatacyjnych obiektu. Standard energetyczny budynku odzwierciedla jego zapotrzebowanie na energię, która wynosi dla:

 • domu budowanego w technologii tradycyjnej ok. 120 kWh/m2 ,
 • domu energooszczędnego ok. 30-60 kWh/m2 ,
 • dla domu pasywnego ok. 15 kWh/m2 .

Prezentowane wyliczenia pokazują, że warto inwestować w urządzenia pozwalające wykorzystywać odnawialne źródła energii w celu obniżenia kosztów eksploatacyjnych obiektu.

Co więcej, domy energooszczędne i pasywne to nie tylko oszczędności. To także dbałość o ochronę środowiska naturalnego i odzwierciedlenie wysokiej świadomości ekologicznej inwestorów i użytkowników. To także komfort, jaki daje możliwość przebywania w pomieszczeniach o świeżym i czystym powietrzu, dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej wyposażonej w system filtrów uzdatniających powietrze i wykorzystaniu  urządzeń bezobsługowych. Domy energooszczędne i pasywne, dzięki zastosowanym materiałom dają także wyższy komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Jak i kiedy wybierać odpowiednie urządzenia oze?

Rozwiązaniem, które umożliwia pełne wykorzystanie zastosowanych urządzeń oze jest budowa domu w technologii energooszczędnej. Istotne jest zastosowanie materiałów budowlanych spełniających odpowiednie wymagania energetyczne oraz takiego rozplanowania systemów, które pozwoli na optymalne wykorzystanie korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii.

Co więcej, warto budować dom z myślą o wykorzystaniu technologii oze nawet, jeśli w danym momencie nie posiada się możliwości finansowych na ich zastosowanie. To umożliwi w dowolnym czasie uzupełnienie brakujących elementów, które pozwolą uzyskać oczekiwany poziom  w zakresie konsumpcji energii przez obiekt.

Kiedy wybierać sprzęt oze do budowanego obiektu? Najlepiej robić to jeszcze na etapie projektowania – dzięki temu z góry przewidziane zostaną wszystkie elementy domu energooszczędnego. Co więcej, już na tym etapie warto przewidzieć zastosowanie konkretnych rozwiązań – np. wielkość systemu fotowoltaicznego, rodzaj wykorzystanej pompy ciepła, czy przewidzianych rozwiązań do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub basenu. Warto w tym celu kontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać urządzenia odpowiadające na potrzeby, oczekiwania i możliwości inwestorów i użytkowników obiektu. Dlatego zapraszamy do naszego biura, gdzie zespół wykwalifikowanych i doświadczonych projektantów zaproponuje rozwiązania dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *