Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zwana jest powszechnie rekuperacją. Stosowana jest zamiennie z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Rekuperacja polega na wytwarzaniu kontrolowanego ruchu powietrza, które jest jednocześnie nawiewane i odbierane z pomieszczeń. Rekuperator dodatkowo pozwala na odzyskanie ciepła z usuwanego powietrza i oczyszczanie z pyłów, zapachów i alergenów.

Rekuperacja – jak to działa

Sercem całego systemu jest rekuperator, który działa jak wymiennik ciepła. Z jednej strony za pomocą anemostatów – kratek wentylacyjnych umieszczonych na sufitach i ścianach w obsługiwanych pomieszczeniach – pobierane jest zużyte, ale ciepłe powietrze, z drugiej strony z zewnętrza domu zasysane jest czyste, ale chłodne powietrze. Te dwa strumienie, za pomocą rekuperatora, wymieniają się ciepłem, ale jednocześnie się nie mieszają, ponieważ płyną dwoma odrębnymi kanałami. W ten sposób do pomieszczeń wraca powietrze świeże i n jednocześnie nagrzane. Co więcej, rekuperacja także oczyszcza dostarczane powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, dzięki temu w domu zawsze oddychasz czystym, wolnym od pyłów, kurzu i pyłków powietrzem.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wymiana powietrza

W przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza następuje za pomocą jednego strumienia gazu – tj. zużyte powietrze jest wyciągane przez system kominów na zewnątrz, a świeże powietrze zasysane jest przez nieszczelności w domu tj. szpary w oknach, drzwiach, wywietrzniki. W przypadku rekuperacji wymiana następuje dwoma kanałami – tj. powietrze zużyte odprowadzane jest jednym kanałem, a świeże doprowadzane drugim kanałem. Na wymianę gazu nie wpływa ciśnienie atmosferyczne czy szczelnie pozamykane okna i drzwi w pomieszczeniach.

Wymiana ciepła

Wentylacja grawitacyjna nie zapewnia wymiany ciepła pomiędzy powietrzem usuwanym z domu a nawiewanym do pomieszczeń. W efekcie kominami usuwane jest ciepło a nawiewane zimne powietrze prosto z dworu. W przypadku rekuperacji świeże powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła odzyskuje część temperatury z usuwanego gazu. Sprawność rekuperatorów w tym względzie wynosi nawet 30%. W efekcie obniża się o ok. 1/3 konieczność podgrzewania dostarczonego do domu powietrza.

rekuperacja

Oczyszczanie powietrza

Wentylacja grawitacyjna umożliwia dostarczenie do domu świeżego powietrza – chłodnego i o odpowiedniej wilgotności. Jednakże nie wpływa na jego oczyszczenie z substancji, które mogą szkodzić zdrowiu – np. pyłów smogowych, kurzu, alergenów. W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dochodzi do usunięcia z dostarczanego powietrza szkodliwych substancji i nawiewu do pomieszczeń gazu świeżego, sprzyjającego zdrowemu wypoczynkowi i pracy.

Ograniczenie strat ciepła

Rekuperacja to obowiązkowe wyposażenie wszystkich domów energooszczędnych i pasywnych. Dążenie do ograniczenia strat ciepła powoduje, że projektanci stosują rozwiązania eliminujące wszelkie szczeliny w drzwiach i oknach. W efekcie powstania szczelnego obiektu wentylacja grawitacyjna traci zasadność, ponieważ nie będzie gwarantować wymiany powietrza. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która – odzyskując ciepło z usuwanego powietrza – dodatkowo obniży potrzeby w zakresie energii niezbędnej do ogrzewania budynku.

ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZYCH USŁUG

Zalety i zyski z rekuperacji

oszczędność w ogrzewaniu domu;
usuwanie z dostarczanego powietrza zanieczyszczeń (np. smog, spaliny);
usuwanie alergenów typu kurz, pyłki;
szybkie usuwanie wilgoci (szybciej schnie pranie, podłogi);
pełna kontrola nad instalacją pozwala na sterowanie ilością nawiewanego powietrza;
możliwość szybkiego przewietrzenia pomieszczeń;
szybkie usuwanie zapachów;
czyste powietrze wolne od roztoczy, pyłków, drobnoustrojów;
w związku z brakiem konieczności otwierania okna brak owadów w domu;
brak hałasu wynikający z otwartego okna;
możliwość podłączenia rekuperacji do systemu inteligentnego domu;
możliwość pełnej automatyzacji procesów rekuperacji, w tym wykorzystania czujników CO2 i wilgoci;
rekuperacja podnosi wartość i standard budynku.

System grawitacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to obowiązkowe wyposażenie domów energooszczędnych i pasywnych.

Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych zastosowaniem rozwiązań energooszczędnych w domach i mieszkaniach. Obecnie bycie EKO nie musi wiązać się z dużymi kosztami i rezygnacją z komfortu. Współczesne systemy stosowane w domach energooszczędnych i pasywnych zapewniają zarówno niskie koszty eksploatacji, jak i komfortowe warunki mieszkania, pracy i wypoczynku. Rekuperacja to element współczesnego, ekologicznego życia i zarazem rozwiązanie pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacji domu. Jeśli jesteś zainteresowany tą metodą zadzwoń do nas, napisz maila lub przyjdź do biura położonego w podwarszawskim Blizne Łaszczyńskiego przy ul. Warszawskiej 37.

ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z NASZYCH USŁUG